Románul Socond.
Nagyszokond Szatmárnémetitől 31 km-re délre, a 193A jelzésű úton fekszik, települései a környező erdők völgyeiben nyúlnak el. Lakosságát a 2002-es népszámláláskor 2576 főre becsülték, amelyből 70,34% román, 3,53% magyar, 24,88% roma nemzetiségű. A községhez tartozó települések: Nagyszokond (községközpont), Laphegy, Béltekhodos, Kisszokond és Felsőboldád.
Nagyszokond első írásos említése a 15. századból való, amikor a település a Drágfi család tulajdonában volt, majd a 18. században a Károlyi család szerezte meg. Több más környékbeli településhez hasonlóan Szokondra is svábokat telepítettek. Leszármazottaik közül a második világháború után közel száz személyt deportáltak. A községhez tartózó településeken 1930-ban mintegy 80 zsidó lakos is élt, de deportálás miatt a közösség teljesen eltűnt.
A nagyszokondi Szűz Mária római katolikus templom a település sváb lakosságának épült az 1800-as évek elején, de mivel a svábok elvándoroltak, ma már csak ritkán használják. Az ortodox templom építését 1995-ben kezdték el, Szt. Péter és Pál apostolok tiszteletére szentelték fel. A település sajátos arculatát színesítik a domboldalba vájt pincesorok, amelyek a szakaszi, a bélteki és a dobrai pincékhez hasonlóak, de egyediek a Bükkalján.
Laphegy település első írásos említése a 15. század közepéből való. A középkorban a Drágfi uradalom része, később a Károlyi család tulajdonába került. A településen jelenleg az 1926-ban épült, Szt. Mihály és Gábriel arkangyalok tiszteletére szentelt ortodox templom áll. Béltekhodos egyetlen temploma, az 1929-ben épült Szt. Mihály és Gábriel arkangyaloknak szentelt ortodox templom.
Kisszokond és Felsőboldád települések fatemplomai műemlékek, mindkettő a nemzeti kulturális örökség része. Kisszokond templomát 1740-ben építették, a Szűzanya Elszenderedése tiszteletére szentelték. A felsőboldádi templom a 18. század végefelé épült, oltárképe Szűz Mária bemenetelét a templomba ábrázolja. A 20. század második felében mindkét településen új kőtemplom épült, így az egykori fatemplomok múzeumként várják a látogatókat.
Hasznos infók:
A Polgármesteri Hivatal honlapja
Szatmár megyei cégadatbázis
Szatmári hírek
A település adatlapja a Wikipédián